W ostatnich tygodniach powstało wiele projektów online. Chyba każdy z nas uczestniczył w przynajmniej jednej debacie na Facebooku, wizycie studyjnej na żywo lub koncercie granym z domu na YouTubie. Dzisiejszy wpis jest o jednym z elementów nowego świata sztuki – wystawie online, która ciągle się tworzy i zmienia.  

Strange Time

Projekt Strange Time wpisuje się w nurt dokumentowania w subiektywny sposób teraźniejszości. Uczestniczący artyści, pochodzący z całego świata, proszeni są o refleksję nad kreatywnością w czasie pandemii, wypowiedź o tym jak odbierają dzisiejszy świat i jak można go zmienić, ulepszyć na przyszłość. Strona internetowa projektu podzielona jest na trzy główne sekcje – wystawa, uczestnicy i część nazwaną „3 pytania: 3 odpowiedzi”. Całość jest zainicjowana i kuratorowana przez ukraińskiego artystę Stepana Ryabchenko we współpracy ze stowarzyszeniem Art Laboratory, promującym sztukę współczesną w Ukrainie. 

Wystawa skupia się na temacie globalnych zmian, które mają wpływ na systemy i struktury państwowe. Czterdziestu dwóch artystów udostępniło swoje prace, które można oglądać jak komórki pod mikroskopem, przesuwając kursorem po ekranie. W sekcji dedykowanej uczestnikom jest dostęp do informacji o artystach, prace w pełnym wymiarze i abstrakt z tekstu pisanego w kwietniu o aktualnej sytuacji. W trzeciej części każdy z artystów odpowiedział na trzy te same pytania: Dlaczego uprawiasz sztukę? Co sztuka może zmienić w życiu? Jak opisałbyś/opisałabyś świat, w którym żyjemy? Niektórzy zmieścili się w kilku słowach, inni w kilku paragrafach. Sztuka prezentowana na wystawie jest bardzo różna, tak jak różne jest pochodzenie i wiek artystów. 

Screen wystawy Strange Time

Z perspektywy czasu tego typu inicjatywy, miejmy nadzieje, pozwolą zatrzymać ten dziwny moment w pamięci i utworzyć dokumentację czy bazę danych, a może nawet modele dla przyszłych rozwiązań społecznych lub państwowych, jak chcieliby autorzy projektu. Jest to pewnego rodzaju żywe archiwum, alternatywna historia. Podobne działania prowadzi Art Inkubator, współpracując z polskimi artystami nad dokumentacją pandemicznej codzienności i udostępniając swoje platformy do publikacji ich tekstów i przemyśleń. 

www.strangetime.art

Kasia Sobczak
Autor

Kasia jest z Sopotu, ale od ponad trzech lat mieszka w Portugalii. Pracuje jako niezależny kurator sztuk wizualnych. Niedawno dołączyła do zespołu centrum rezydencyjnego PADA Studios, gdzie wspiera założycieli projektu w jego rozwoju. W maju 2019 roku ukończyła CuratorLab na sztokholmskim uniwersytecie Konstfack. Od 2017 współtworzy kolektyw kuratorski Da Luz, który współpracuje z młodymi artystami z Lizbony. W swojej praktyce odnosi się do historii miejsc lub osób. Lubi archiwa, biblioteki i nieoczywiste lokalizacje. Często w narracji projektów nawiązuje do przestrzeni, tworząc doświadczenia zamiast prezentacji. W wolnych chwilach oprowadza po lizbońskich galeriach sztuki i pracowniach artystów albo spędza czas nad wodą.