Artists Support Pledge, to kolejna inicjatywa, która powstała w odpowiedzi na trudną sytuacje, w której znaleźli się artyści. W wolnym tłumaczeniu nazwa oznacza „zobowiązanie/ deklaracja wsparcia artysty”. Spontanicznie zainicjował ją w połowie marca Matthew Burrows z Wielkiej Brytanii. Każdy artysta może być jej częścią.

Odwołane projekty, wystawy, zajęcia akademickie i inne aktywności, które przynoszą artystom sztuk plastycznych dochód, bez wątpienia spowodowały nie jeden ból głowy i gorszy dzień w ostatnich miesiącach. Wiele osób, które są aktywne zawodowo, ale na przykład nie są reprezentowane przez galerie komercyjne lub nie udało im się skorzystać z funduszu i dofinansowań publicznych dla sektora kultury, prawdopodobnie stanęło przed ciężkim wyborem czy dalej kontynuować swoją praktykę jako artyści. W końcu nie są to tak zwani „essential workers” w czasie światowej pandemii. 

Na szczęście projekty typu Artists Support Pledge są przykładem jak można próbować funkcjonować wspólnie, mimo trudnych warunków. Matthew Burrows, który sam jest artystą, 16 marca opublikował na Instagramie zdjęcie, oznaczając je hasztagami i zaczynając światowy ruch na rzecz hojnej kultury i gospodarki. Zasady są proste: każdy artysta może umieścić post ze zdjęciem swojej pracy i oznaczyć #artistsupportpledge. Pokazana praca jest wtedy na sprzedaż i jej cena nie może być wyższa niż dwieście funtów szterlinga, czyli mniej więcej tysiąc złotych. Jeżeli sprzedasz pięć prac jesteś zobowiązany do kupienia jednej od innego artysty. Osoby zainteresowane kupnem zgłaszają się do sprzedającego poprzez prywatną wiadomość na Instagramie. Proces bazuje na zaufaniu pomiędzy stronami i ogólnodostępności, bo nie ma znaczenia skąd jesteś i nie obowiązuje selekcja czyje posty są widoczne, a czyje nie. 

Przeglądając zdjęcia pod głównym hasztagiem można znaleźć tysiące prac artystów profesjonalnych i amatorów. Są tam kolaże, obrazy, małe rzeźby, rysunki, fotografia, ceraminka. Projekt szybko rozrósł się z zasięgu Wielkiej Brytanii na resztę Europy i świata. Głównym przesłaniem jest wzajemne wsparcie i idea, że wszyscy artyści są wspólnotą i w pewnym sensie musza trzymać się razem. Jest to też świetna inicjatywa, żeby zacząć kolekcjonować sztukę w łatwy sposób i za przystępną cenę. 

Jak pisze Burrows: hojność jest zaraźliwa. 

instagram.com/artistsupportpledge #supportartists #covid19 #coronavirus #livegenerously 

Kasia Sobczak
Autor

Kasia jest z Sopotu, ale od ponad trzech lat mieszka w Portugalii. Pracuje jako niezależny kurator sztuk wizualnych. Niedawno dołączyła do zespołu centrum rezydencyjnego PADA Studios, gdzie wspiera założycieli projektu w jego rozwoju. W maju 2019 roku ukończyła CuratorLab na sztokholmskim uniwersytecie Konstfack. Od 2017 współtworzy kolektyw kuratorski Da Luz, który współpracuje z młodymi artystami z Lizbony. W swojej praktyce odnosi się do historii miejsc lub osób. Lubi archiwa, biblioteki i nieoczywiste lokalizacje. Często w narracji projektów nawiązuje do przestrzeni, tworząc doświadczenia zamiast prezentacji. W wolnych chwilach oprowadza po lizbońskich galeriach sztuki i pracowniach artystów albo spędza czas nad wodą.