Nowa seria na blogu to przegląd oddolnych inicjatyw artystycznych z różnych krajów, które powstały w odpowiedzi na sytuację pandemiczną. 

Zróżnicowane konteksty lokalne osób pracujących w sektorze kultury – artystów, kuratorów, producentów wydarzeń i innych – mamy nadzieję pozwolą nam na stronach bloga zarysować, choć częściowo, obraz jak organizują się niezależni inicjatywy i jak sytuacja kryzysowa może uformować porządek nowej normalności. 

Włochy był jednym z pierwszych europejskich państw, które w znaczący sposób dotknęła epidemia covid-19. Cała Europa obserwowała jak po kolei zamykają się najpierw poszczególne rejony kraju, a później całe państwo. Setki czy nawet tysiące osób zostały bez pracy, bez możliwości realizowania projektów, bez środków do życia. 

Preambuła manifestu opracowanego przez Art Workers Italia

Inicjatywa, która powstała w odpowiedzi na ograniczoną reakcje włoskiego rządu w tym trudnym czasie, nazywa się Art Workers Italia. Na facebookowej grupie zebrało się ponad dwa tysiące członków – pracowników sektora kultury, którzy postanowili zainicjować zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu świata sztuki. Powołali do życia stowarzyszenie, które jest rodzajem artystycznego think tank – podzielony na pięć podgrup, realizuje założenia wspólnie wypracowanego manifestu.

Poszczególne komitety odpowiedzialne są za komunikację projektu, redagowanie i przygotowywanie materiałów, analizę systemowych działań względem sektora w przeszłości (Focus Italia), śledzenie regulacji prawnych wobec pracowników sztuki obecnie obowiązujących we Włoszech oraz komisję zajmująca się analizą modeli poza krajem – jak działają systemy pracy artystycznej w trakcie i przed pandemią w innych częściach Europy.

W manifeście AWI czytamy, że są niezależną grupą pracowników publicznych i prywatnych organizacji, którzy postanowili zjednoczyć się, aby zanalizować warunki pracy świata sztuki współczesnej i wspólnie wypracować nowy kierunek strukturalnych zmian. Chcą stworzyć narzędzia, które pozwolą na etyczną restrukturyzacje sektora oraz redystrybucję środków w dłuższej perspektywie, ponadto formułują żądania wobec rządu włoskiego w sytuacji pandemii koronawirusa. Wzywają między innymi do objęcia pracowników sektora powszechnym ubezpieczeniem, uregulowania stawek za pracę, zwiększenia funduszy na kulturę i większej przejrzystości w procesie przyznawania funduszy z grantów. 

Siłą Art Workers Italia jest zjednoczenie się środowiska i współpraca na rzecz  przyszłości wszystkich pracowników sztuki.

www.artworkersitalia.it

Kasia Sobczak
Autor

Kasia jest z Sopotu, ale od ponad trzech lat mieszka w Portugalii. Pracuje jako niezależny kurator sztuk wizualnych. Niedawno dołączyła do zespołu centrum rezydencyjnego PADA Studios, gdzie wspiera założycieli projektu w jego rozwoju. W maju 2019 roku ukończyła CuratorLab na sztokholmskim uniwersytecie Konstfack. Od 2017 współtworzy kolektyw kuratorski Da Luz, który współpracuje z młodymi artystami z Lizbony. W swojej praktyce odnosi się do historii miejsc lub osób. Lubi archiwa, biblioteki i nieoczywiste lokalizacje. Często w narracji projektów nawiązuje do przestrzeni, tworząc doświadczenia zamiast prezentacji. W wolnych chwilach oprowadza po lizbońskich galeriach sztuki i pracowniach artystów albo spędza czas nad wodą.