Delfina Foundation to organizacja non-profit, największy projekt rezydencyjny w Londynie, który mieści się sto metrów od Pałacu Buckingham. Co roku fundacja gości około trzydziestu rezydentów, głównie z krajów Azji Wschodniej, Afryki i Bliskiego Wschodu, ale nie tylko. Programy rezydencyjne i publiczne budowane są wokół konkretnych zagadnień, zmieniających się w zależności od sezonu. 

Od 2007 roku Delfina Foundation prowadzi programy rezydencji artystycznych dla artystów, kuratorów, pisarzy, architektów i kolekcjonerów sztuki, trwające od jednego do trzech miesięcy. W większości odbywają się one w ich londyńskiej siedzibie przy 31 Catherine Place.

Siedziba Delfina Foundation, zdj. Tim Bowditch

Za swój cel Delfina obrała umożliwianie artystycznego porozumienia poprzez sztukę i dialog oraz ułatwienie tworzenia sieci kontaktów międzynarodowych. Jednorazowo na rezydencji może przebywać do ośmiu osób. Rezydencja pełni rolę inkubatora projektów, partnera w procesie badawczym oraz platformy, poprzez którą, projekty rezydentów trafiają do szerokiego grona odbiorców i uczestniczą w globalnym dyskursie. 

Program publiczny Delfiny składa się z wystaw, spotkań z artystami, wydarzeń performatywnych oraz pokazów wideo i filmów.

Poza prowadzeniem projektu rezydencyjnego w Londynie, fundacja nawiązała wiele partnerstw z organizacjami z całego świata. Lista inicjatyw jest długa, ale z ostatnich najważniejszych i większych projektów można wymienić współpracę artystów, zaproszonych przez Delfinę, do współtworzenia programu publicznego Meetings On Art w trakcie 58. Biennale Sztuki w Wenecji w 2019 roku. Więcej o programie tutaj.

Paul Maheke, Seeking After the Fully Grown Dancer ‘deep within’, 2016-2018, performance, zdj. Sandino Scheidegger

W Londynie do dyspozycji rezydentów są studia z miejscem do pracy i spania, przestrzeń wspólna z biblioteką o sztuce i archiwum rezydencji oraz kuchnia. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów rezydencji są tak zwane rodzinne lunche – gotowane przez artystów – podczas których prezentują zaproszonym gościom swoją praktykę i aktualne projekty. 

Rodzinny lunch w Delfina Foundation
Sypialnia i pracownia dla rezydentów, zdj. Tim Bowditch

Na stronie Delfiny udostępniona jest lista wszystkich rezydentów, od początku projektu. Każdy artysta ma dedykowaną podstronę. Myśle, że jest to fantastyczne źródło informacji i inspiracji dla wszystkich zainteresowanych sztuką współczesną – sprawdźcie sami tutaj.

www.delfinafoundation.com

Kasia Sobczak
Autor

Kasia jest z Sopotu, ale od ponad trzech lat mieszka w Portugalii. Pracuje jako niezależny kurator sztuk wizualnych. Niedawno dołączyła do zespołu centrum rezydencyjnego PADA Studios, gdzie wspiera założycieli projektu w jego rozwoju. W maju 2019 roku ukończyła CuratorLab na sztokholmskim uniwersytecie Konstfack. Od 2017 współtworzy kolektyw kuratorski Da Luz, który współpracuje z młodymi artystami z Lizbony. W swojej praktyce odnosi się do historii miejsc lub osób. Lubi archiwa, biblioteki i nieoczywiste lokalizacje. Często w narracji projektów nawiązuje do przestrzeni, tworząc doświadczenia zamiast prezentacji. W wolnych chwilach oprowadza po lizbońskich galeriach sztuki i pracowniach artystów albo spędza czas nad wodą.