Pod niebem, wysoko, na ostatnim piętrze willi Junckego mieszkała w przeszłości część służby. To było piętro mniej reprezentacyjne. Pracownie, które  się tutaj  znajdą przypominają skromne pokoiki malarzy z końca XIX wieku – mają ścięte stropy i okna wychodzące na park ( sala nr 6, 7, 8 ).W największym pomieszczeniu chcemy umieścić salę prób ( sala nr 8 ), w której aktorzy i tancerze mogliby realizować swoje przedstawienia.

Budynek Goyki 3 / poddasze.

Londyńska Delfina Foundation oferuje rezydentom pokoje mieszkalne z pracowniami czego my nie będziemy mogli zapewnić naszym gościom. Art Inkubator stwarza miejsca do pracy bez możliwości noclegu. Jak pokazują nasze dotychczasowe doświadczenia można te sytuacje rozwiązywać bez problemu wynajmując rezydentom pokoje w zaprzyjaźnionych sopockich pensjonatach.

W ten sposób udało nam się opisać cały budynek przyszłej instytucji Art Inkubator Goyki3. Mamy nadzieje, że sprosta on oczekiwaniom goszczących tu artystów oraz gości odwiedzających to miejsce. Pewne jest jedno. Niezwykła, przyjazna i pełna dobrej energii atmosfera willi pozwoli wielu ludziom na odnalezienie spokoju i twórcze spełnienie. Myśląc o przyszłości będziemy w dalszym ciągu kontynuowali prezentacje miejsc o podobnym charakterze istniejących na świecie ale  chcemy też aby osoby zarządzające takimi instytucjami wypowiedziały się na temat tego jak widzą przyszłość po pandemii.

Niewątpliwie wiele pytań, które zadawaliśmy sobie przed wybuchem epidemii nie ma racji bytu, pojawiły się za to nowe związane m.in. z funkcjonowaniem instytucji o niepewnym finansowaniu, działających dzięki wsparciu samorządów, darczyńcom czy też grantom rządowym. Pojawiło się też wiele pytań na temat kondycji artysty  w sytuacji Izolacji, bez możliwości zarobkowania i bez perspektyw na przyszłość.

Te i podobne pytania chcemy zadać ludziom, którzy działają w kulturze w Polsce i Europie. Ich glos pojawi się w kolejnych odsłonach bloga. Tymczasem już za tydzień opublikujemy regulaminy rezydencji Goyki3, które, miejmy nadzieje, uda nam się uruchomić kiedy tylko będzie to możliwe.

Joanna Cichocka-Gula
Autor

Z wykształcenia producentka filmowa, przez ponad dwadzieścia lat dziennikarka i reżyserka telewizyjna. Przez ostatnie dziewięć lat wice prezydentka Sopotu. Dyrektorka Art Inkubatora Goyki 3. Mama Emilki.