Zacznijmy od budynku na Goyki 3 w Sopocie. Dla tych, którzy nigdy nie widzieli Willi Jünckego, kilka informacji.

Pierwszym właścicielem Willi był Friedrich Wilhelm Jüncke, kolekcjoner sztuki, handlarz winem. Kompleks rezydencjalny, jaki usytuowano przy obecnej ul. Goyki 1-3, powstał w latach 1877-1903. Składał się z domu mieszkalnego tzw. Domu z Wieżą, Domku Myśliwskiego i 2 hektarowego parku, nazywanego Parkiem Grodowym. Na terenie parku było oczko wodne, oranżeria i winiarnia.

Decyzja, aby umieścić w Domu Jünckego Art Inkubator wydaje się ze wszech miar uzasadniona. Znając upodobania pierwszego właściciela Willi -miłośnika sztuki i jego żony, która organizowała w parku otwarte dla publiczności koncerty z udziałem muzyków Opery Leśnej w Sopocie nie trudno uwierzyć, iż jest to miejsce sprzyjające twórczości. Willa Jünckego różni się diametralnie od postindustrialnych przestrzeni PADA STUDIOS.

Fotografie z archiwum Muzeum Sopotu.

Jej wnętrza są bardziej formalne ale z PADA łączy ją duża ilość światła wpadającego do środka, pracownie są przestronne i jasne co stwarza podobne możliwości pracy. Architekt, który stworzył te niezwykłe wnętrza zadbał o wygodę mieszkańców ale też o klimat Willi, który miał przypominać rezydencje z południa Europy.

Tutaj, podobnie jak w PADAS STUDIOS ważne będą spotkania artystów rożnych dziedzin, wspólne projekty, dyskusje i wymiana doświadczeń. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż okalający posiadłość park z zabytkowym bindażem i fragmentami ceramicznej posadzki (pozostałością po szklarni) stworzą doskonałą aurę sprzyjającą działaniom wystawienniczym.  

Joanna Cichocka-Gula
Autor

Z wykształcenia producentka filmowa, przez ponad dwadzieścia lat dziennikarka i reżyserka telewizyjna. Przez ostatnie dziewięć lat wice prezydentka Sopotu. Dyrektorka Art Inkubatora Goyki 3. Mama Emilki.