W tym cyklu opowiem Wam o ciekawych programach rezydencji artystycznych na świecie. Będą przykłady z Europy i nie tylko. Skupię się na lokalizacji, misji oraz profilach artystów uczestniczących. Zapraszam!

PADA Studios mieści się w mieście Barreiro, na południowym brzegu Tagu. Aby tam dotrzeć, trzeba skorzystać z promu, który kursuje codziennie pomiędzy centrum Lizbony, a przystanią po przeciwnej stronie rzeki.

Po około dwudziestu pięciu minutach spaceru od promu znajdujemy się na obrzeżach Parku Industralnego Baia do Tejo, którego historia sięga 1875 roku. Przez wiele lat był to prężnie działający ośrodek przemysłowy, dzisiaj jest to w większości niewykorzystywany teren pełen ciekawych przestrzeni.  

Fasada PADA Studios

Tereny Parku Industrialnego Baia do Tejo

PADA Studios powstało w 2018 roku z inicjatywy dwójki artystów – Diany i Tima, którzy przeprowadzili się do Portugalii z Londynu. Obydwoje są malarzami, którzy aktywnie wystawiają swoje prace na świecie. W ich zamyśle centrum rezydencyjne, które stworzyli od podstaw w byłej fabryce worków jutowych to miejsce, gdzie skupienie się na procesie twórczym oraz poznawanie nowych technik są głównymi atutami spędzonego tu czasu. Rezydenci dostają do dyspozycji studio o wielkości 40 m2, dostęp do różnego rodzaju warsztatów oraz pomoc techniczną Tima, który specjalizuje się w pracy z drewnem. W studio mieści się też kuchnia, miejsce wspólnych posiłków i wymiany informacji. Pobyt na rezydencji trwa zazwyczaj miesiąc. W tym czasie artyści mieszkają w dzielonych domkach robotniczych w dzielnicy nieopodal studia.

PADA Studios, Bairro de Santa Barbara – domki rezydentów

Podczas rezydencji w PADA Studios artyści mają możliwość skoncentrować się na swojej praktyce, poeksperymentować z formami i skorzystać z industrialnej lokalizacji, np. poprzez stworzenie tam pracy site-specific. Ten program jest przyjazny indywidualnemu rozwojowi, ale też kolektywnej refleksji nad malarstwem, rzeźbą czy sztuką w ogóle. Organizowane są wspólne sesje krytyczne, spotkania z kuratorami, wycieczki na wernisaże do Lizbony i spacery po okolicznych terenach. To co wyróżnia ten program na tle innych w Lizbonie i nie tylko, to właśnie fakt, że obydwoje założycieli to czynni artyści, którzy w bardzo indywidualny sposób starają się odpowiedzieć na potrzeby swoich gości, jednocześnie tworząc swobody klimat wymiany doświadczeń pomiędzy rezydentami.

Artyści, którzy uczestniczą w programie są w różnym wieku, pochodzą z różnych krajów i tworzą w różnych technikach. Zazwyczaj są to malarze, ale bywają też rzeźbiarze, artyści multimedialni i fotografowie. PADA Studios organizuje też koncerty i wystawy w studio i poza, we współpracy z partnerami projektu. Na rezydencje można przyjechać od lutego do listopada. 

www.padastudios.com

PADA Studios we wrześniu 2019
Wspólna sesja krytyczna, maj 2019
Kasia Sobczak
Autor

Kasia jest z Sopotu, ale od ponad trzech lat mieszka w Portugalii. Pracuje jako niezależny kurator sztuk wizualnych. Niedawno dołączyła do zespołu centrum rezydencyjnego PADA Studios, gdzie wspiera założycieli projektu w jego rozwoju. W maju 2019 roku ukończyła CuratorLab na sztokholmskim uniwersytecie Konstfack. Od 2017 współtworzy kolektyw kuratorski Da Luz, który współpracuje z młodymi artystami z Lizbony. W swojej praktyce odnosi się do historii miejsc lub osób. Lubi archiwa, biblioteki i nieoczywiste lokalizacje. Często w narracji projektów nawiązuje do przestrzeni, tworząc doświadczenia zamiast prezentacji. W wolnych chwilach oprowadza po lizbońskich galeriach sztuki i pracowniach artystów albo spędza czas nad wodą.